Romlott a bíróságok és a bírák függetlenségének megítélése Magyarországon
Az igazságszolgáltatás hatékonyságában viszont jól állunk.
Az igazságszolgáltatás hatékonyságában viszont jól állunk.
Brüsszel szerint a törvény aláássa a bírák függetlenségét.
A magyar igazságszolgáltatásról szóló friss jelentésük szerint bőven vannak rendszerszintű problémák, amelyek megoldásával annak ellenére sem foglalkozik a kormány, hogy már az EU különböző intézményei is többször jelezték ezeket.
Még ebben az évben választ adhat az Európai Bíróság arra a kérdésre, hogy függetlennek tekinthető-e a magyar igazságszolgáltatás. A bírói testületnek magyar bírák megkeresésére kell véleményt mondania. Az igazságszolgáltatás függetlensége az egyik feltétele az uniós pénzek felhasználásának.
Lesújtó állapotokat tükröz a szervezet friss jelentése, amihez 14 bírával készítettek interjút a magyar igazságszolgáltatás helyzetéről.
A köztársasági elnöknek kötelessége lenne az Alkotmánybírósághoz fordulni.
Varga Judit szerint mindez nem jelenti a bírói függetlenség csorbítását.
A kormány kedden benyújtott egy 200 oldalas salátatörvény-javaslatot az Országgyűlésnek, amely tovább erősítheti a bíróságok feletti kormányzati befolyást és biztosíthatja, hogy a különbíróságok felállítása nélkül is a kormánynak kedvező döntések születhessenek a politikailag kényes ügyekben – áll az Amnesty International Magyarország friss elemzésében.
Egy bíró elleni fegyelmi miatt háborodott fel a Magyar Bírói Egyesület.
Az Országos Bírói Tanács a parlament Handó Tündét védő döntésével bebizonyítottnak látja, hogy semmilyen alkotmányos kontroll nincs már felette, és ez azt is jelenti, hogy az igazságszolgáltatás a törvényhozásnak van alárendelve.
A házelnök mindezt egy, a bírói függetlenségről rendelkező 1869-es törvényt ünneplő konferencián mondta el.
A köztársasági elnök a jogszabály november végi módosítását küldte vissza megfontolásra. De nem azt a részt, amelyik a bírók függetlenségével kapcsolatos.
“Kicsit úgy éreztem, mintha öngyilkosságra szántam volna magam” – mondja Keviczki István büntetőbíró, aki december 15-én jelentette be lemondását a Fővárosi Törvényszéken. Az ügyészség tagad.
A bírói függetlenség elvesztése nem elvi probléma. Azzal járhat, hogy a magyar bíróságok ítéleteit nem fogadják el a nemzetközi fórumokon, például nem adják ki az itteni hatóságok által körözött bűnözőket – mondja Hack Péter tanszékvezető egyetemi tanár. HVG-interjú.
A tanszékvezető egyetemi tanár, jogász Hack Péter úgy látja: a bírói függetlensége elvesztése azzal járhat, hogy a magyar bíróságok ítéleteit nem fogadják el a nemzetközi fórumokon.
Az igazságügyi miniszter megvédte a közigazgatási bíróságok felállítását.